Wygląd zewnętrzny
Bóbr europejski jest największym gryzoniem Europy i drugim (po kapibarze) z największych na świecie. Średnia masa dorosłych osobników wynosi od 20 do 30 kg, długość ciała osiąga 90-110 cm, a długość ogona – 25-28 cm. W pełni wyrośnięte osobniki nie przekraczają najczęściej jednak 1 m długości i 25 kg masy ciała.
Bobry są zwierzętami długowiecznymi i na wolności mogą żyć do 30 lat. Zdolność reprodukcji tracą w wieku 11-12 lat.
Bóbr jest silnym zwierzęciem o krępej budowie ciała, doskonale przystosowanej do ziemnowodnego trybu życia. Jego tułów jest masywny o opływowym kształcie, zakończony grzbietobrzusznie spłaszczonym ogonem, pokrytym od połowy zrogowaciałym naskórkiem, wyglądem przypominającym łuski. Ten charakterystyczny kształt ogona, jak również opływowy kształt ciała, są uważane za ewolucyjne przystosowania morfologiczne do bytowania bobrów w szybko płynących strumieniach. Ogon pełni rolę steru w wodzie, podpory w czasie pracy na lądzie (np. podczas ścinania drzew) oraz magazynu tłuszczu. Charakterystyczne i głośne uderzenie nim o taflę wody jest sygnałem ostrzegawczym. Dzięki zwrotnemu ułożeniu naczyń krwionośnych ogon pełni także istotną rolę termoregulacyjną.
Na lądzie bóbr wygląda i porusza się niezdarnie i ociężale. Gryzoń ten ma krótkie pięciopalczaste kończyny. Przednie są małe i chwytne, natomiast tylne są masywne i silne, służą głównie jako napęd podczas pływania, a ich palce są spięte błoną pławną. Drugi z palców kończyny tylnej jest opatrzony podwójnym pazurem służącym do pielęgnacji futra.
Głowa u bobrów jest szeroka i spłaszczona od góry, osadzona na prawie niezaznaczonej szyi i zakończona przytępionym pyskiem. Małe okrągłe nozdrza, brunatne oczy oraz uszy o małych zaokrąglonych małżowinach są osadzone wysoko. Cechą charakterystyczną i ważną dla bobrów jest to, iż ich nozdrza, oczy i uszy położone są w jednej linii na tym samym poziomie, dzięki czemu zwierzę zdolne jest do kontrolowania tego, co się dzieje ponad powierzchnią wody bez konieczności całkowitego wynurzania się. Na głowie występują rzadkie i krótkie włosy czuciowe, pełniące ważną rolę w orientowaniu się podczas nurkowania. Długotrwałe i bezpieczne przebywanie pod wodą umożliwiają także specjalne fałdy skóry, które zamykają kanały uszne i nosowe oraz rozdwojona górna warga zamykająca otwór gębowy. Oczy podczas nurkowania chronione są przezroczystą powieką, zabezpieczającą je przed mechanicznymi uszkodzeniami.